Artėjant šalčiams, laikinai pristabdomas PSP programos vykdymas

Sparčiai vėstant orams, Vilniaus gyvūnų globos namuose (VGGN) stabdoma benamių kačių sterilizacijos programa „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP). Programos vykdymas bus atnaujintas 2023 m. pavasarį.

Iki 2022 m. lapkričio 14 d. VGGN veterinarijos gydytojai sterilizavo 615 kačių. Pernai pagal PSP programą išoperuotos 666 katės.

„Sinoptikai prognozuoja, kad jau artimiausias savaites neigiama oro temperatūra laikysis ne tik naktį, bet ir dieną. Žvarbiu oru tiesiog negalime paleisti išoperuotų kačių į lauką dėl to, kad  joms smarkiai išauga tikimybė peršalti ir pasigauti infekciją. Po chirurginės intervencijos katės būna labai pažeidžiamos, tad negalime rizikuoti jų gyvybėmis“, – sako Vilniaus gyvūnų globos namų vadovė, veterinarijos gydytoja Agnė Žėbienė.

Vilniaus gyvūnų globos namuose sterilizacija žiemą atliekama tik tuo atveju, jei gyvūnų globėjai garantuoja, kad po operacijos laikinai priglaus kates namuose ir pasirūpins jų saugumu, kol sugis pjūvio vieta ir ataugs nuskustas kailiukas. Namų aplinka gyvūnams kelia mažiau streso. Čia ne taip triukšminga, nebūna išvis arba būna tik vienas augintinis.

Po sterilizacijos katės negali likti prieglaudoje, nes bet koks aplinkos pakeitimas puslaukiniams gyvūnams sukelia milžinišką stresą. Lauke gyventi įpratusios katės labai sunkiai prisitaiko prie naujos aplinkos. Jau vien pats faktas, kad kažkas jas paėmė ir išvežė iš jų gerai pažįstamos vietos sukelia joms stresą. Užuot ilsėjusios po operacijos, katės jėgas eikvoja bandydamos ištrūkti iš svetimos aplinkos. Kai gyvūnas stresuoja – gijimo procesas užsitęsia.

„Šiomis  dienomis  operuojame kates, kurios į PSP programos sąrašą buvo įtrauktos dar spalio mėnesį. Naujus sąrašus (pagal gyventojų iškvietimus) rengsime kitų metų kovą“, – sako A. Žėbienė.

„Pagauk – sterilizuok – paleisk“ (PSP) – humaniškas ir mažiausiai streso gyvūnui keliantis benamių kačių populiaciją kontroliuojantis būdas. Šios programos metu, remiantis kitų šalių patirtimi, benamės katės sugaunamos, jeigu yra sveikos – kastruojamos ar sterilizuojamos, o po keleto dienų paleidžiamos toje pačioje vietoje, kur buvo sugautos. PSP programa UAB „Grinda“ administruojamuose Vilniaus gyvūnų globos namuose vykdoma nuo 2012 metų.