Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) kaip ir kasmet rugsėjo 28 d. kviečia paminėti Pasaulinę pasiutligės dieną. Šios dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į pasiutligės grėsmę žmonėms ir gyvūnams.

Pasaulyje kasmet nuo pasiutligės miršta apie 55 tūkstančius žmonių. Pasaulio sveikatos organozacijos (PSO) duomenimis, didelis mirštamumas fiksuojamas Indijoje, Kinijoje, Afrikoje, Azijoje, todėl keliaujant po šias šalis reikėtų žinoti apie riziką.  Būtent paskutinis mirties nuo pasiutligės atvejis Lietuvoje siejamas su kelionėmis – 2007 m. asmuo keliavo Indijoje, kur jam įkando nežinomas šuo.

Lietuvoje nuo 2015 m. pasiutligės atvejų  nenustatyta nei žmonėms, nei gyvūnams.  Tam pasiekti reikėjo 20 metų nuoseklaus ir kruopštaus darbo bei milijoninių išlaidų taikant sistemingą laukinių ir namuose laikomų gyvūnų vakcinaciją.

Didžiulis nerimas dėl galimo pasiutligės protrūkio Europos Sąjungoje (ES) buvo kilęs, Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, kuomet  milijonai ukrainiečių kartu su augintiniais buvo priversti bėgti iš savo namų.  Laimei, ES šalys puikiai susitvarkė su iššūkiais. Visi iš karo siaubiamos Ukrainos atvežti gyvūnai (keturkojai iš Ukrainos taip pat buvo apgyvendinti ir Vilniaus gyvūnų globos namuose), prieš pradedant ieškoti naujų šeimininkų, buvo karantinuojami atskirose tam pritaikytose patalpose bei skiepijami. Tokiu būdu užkertant kelią pavojingoms ligoms plisti.  

Kaip užsikrečiama pasiutlige?

Pasiutligė – ūmi virusinė mirtinai pavojinga liga, kuria užsikrečiama pasiutusiam gyvūnui įkandus, apseilėjus, įdrėskus sužalotą odą, gleivinę. Labai pavojinga, kai pasiutę gyvūnai sukandžioja žmogui galvą, veidą. Rečiau žmogus užsikrečia pasiutusio gyvūno seilėms patekus į odos įbrėžimus, jungines ir gleivines. Pasiutligės virusas neatsparus išorinėje aplinkoje, plitimas per aplinkos objektus beveik neįmanomas.

Pirmieji ligos simptomai primena gripą

Inkubacinis ligos periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Trukmė priklauso nuo užkrato patekimo vietos (kuo arčiau galvos, tuo inkubacija trumpesnė). Specialistai atkreipia dėmesį, kad pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Ligai progresuojant atsiranda kitų simptomų: vandens baimė, oro judėjimo baimė, gerklų ir raumenų spazmai, silpnumas. Pagydyti sergančio pasiutlige asmens klinikinių simptomų stadijoje (progresuoja paralyžius, koma) nepavyksta. Išryškėjus neurologiniams pasiutligės simptomams, medikai pagelbėti negali, žmogus miršta.

Kaip apsisaugoti nuo pasiutligės?

NVSC specialistai ragina būti atsargiems ir vengti kontaktų su nežinomais, keisto ar agresyvaus elgesio gyvūnais, o įvykusį sąlytį įvertinti kaip pavojų gyvybei. Įkandus gyvūnui, rekomenduojama žaizdą nuplauti vandeniu, jei kraujavimas nežymus, jo nestabdyti ir nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Gydytojui paskyrus, nukentėjusysis privalo skiepytis nuo pasiutligės ir paskirto vakcinų kurso jokiu būdu nenutraukti. Žmonėms vakcinacija yra nemokama (skiepijama valstybės lėšomis).