VGGN šiemet sterilizavo „šėtonišką“ skaičių kačių – 666

Atvėsus orams, Vilniaus gyvūnų globos namuose (VGGN) stabdoma benamių kačių sterilizacijos programa „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP). Programos vykdymas bus atnaujintas 2022 m. pavasarį. Specialistai skaičiuoja, kad šiemet sterilizuotas „šetoniškas“ skaičius kačių.

Iki 2021 m. lapkričio 23 d. VGGN veterinarijos gydytojai sterilizavo 666 kates. Pernai pagal PSP programą išoperuotos 679 katės.

„Nors pirmasis sniegas sostinėje pasirodė tik šiandien, jau gan ilgą laiką naktimis laikosi neigiama oro temperatūra. Įsivaizduokit, jei net mums, žmonėms, apsivilkusiems pūkines striukes, yra sunku išbūti keletą valandėlių lauke, ką jau kalbėti apie gyvūnėlį, kuriam ką tik atlikta operacija. Tokiu žvarbiu oru smarkiai išauga galimybė peršalti ir padidėja infekcijų tikimybė – visa tai apsunkina gyvūnų pooperacinį laikotarpį“. Būtent dėl to gi PSP ir yra stabdoma, – sako A. Žėbienė.

Vilniaus gyvūnų globos namuose sterilizacija žiemą atliekama tik tuo atveju, jei gyvūnų globėjai garantuoja, kad po operacijos laikinai priglaus kates namuose ir pasirūpins jų saugumu, kol sugis pjūvio vieta ir ataugs nuskustas kailiukas. Namų aplinka gyvūnams kelia mažiau streso. Čia ne taip triukšminga, nebūna išvis arba būna tik vienas augintinis.

Paklausta, kodėl po sterilizacijos katės negali likti prieglaudoje, Veterinarijos gydytoja A. Žėbienė pabrėžė, jog bet koks aplinkos pakeitimas gyvūnams sukelia milžinišką stresą. Kartais net didesnį nei pati operacija.

„Puslaukinės katės labai sunkiai prisitaiko prie naujos aplinkos. Jau vien pats faktas, kad kažkas jas paėmė ir išvežė iš jų gerai pažįstamos vietos sukelia joms stresą. Užuot ilsėjusios po operacijos, katės jėgas eikvoja bandydamos ištrūkti iš svetimos aplinkos, todėl globos namuose jas stengiamės laikyti kuo trumpiau. Kai gyvūnas stresuoja – gijimo procesas užsitęsia“, – aiškina A. Žėbienė.

Pagauk – sterilizuok – paleisk“ (PSP) – humaniškas ir mažiausiai streso gyvūnui keliantis benamių kačių populiaciją kontroliuojantis būdas. Šios programos metu, remiantis kitų šalių patirtimi, benamės katės sugaunamos, jeigu yra sveikos – kastruojamos ar sterilizuojamos, o po keleto dienų paleidžiamos toje pačioje vietoje, kur buvo sugautos. PSP programa UAB „Grinda“ administruojamuose Vilniaus gyvūnų globos namuose vykdoma nuo 2012 metų.